Zmiennych, wpływających na lokalne rynki pracy, jest bardzo wiele i co więcej, ulegają one dynamicznym przeobrażeniom, reagując na tendencje krajowe.
Czynnikiem, mającym według ekspertów największy wpływ na sytuację na dolnośląskim rynku pracy, są w bieżącym roku uwarunkowania demograficzne. Przewiduje się, że do 2030 roku liczba ludności regionu dolnośląskiego zmniejszy się aż o 4.6%. Co prawda, do roku 2022 liczba osób pracujących ma wzrastać, jednak biorąc pod uwagę konsekwencje ujemnego przyrostu naturalnego w skali lokalnej, nowo zatrudniani pracownicy prawdopodobnie będą migrować na Dolny Śląsk z innych regionów kraju.
Zapotrzebowanie na siłę roboczą w okręgu dolnośląskim będzie sukcesywnie wzrastać przez wzgląd na dużą atrakcyjność inwestycyjną tych obszarów i wzrastające zainteresowanie przedsiębiorstw niemieckich i czeskich.
Do istotnych czynników, kształtujących dolnośląski rynek pracy, należy obecnie zaliczyć również tendencję przekształcania rynku pracodawcy w rynek pracownika w aglomeracji wrocławskiej. Wrocławscy pracodawcy mają duży problem ze znalezieniem odpowiedniej kadry, co jest nie bez znaczenia dla trendów rynkowych.
Najbardziej to pracodawcy 😉
W dużej mierze na pewno tak, ale nie tylko 🙂