W dyskusjach dotyczących warunków, panujących na rynku pracy przeważa przekonanie, że kobiety znajdują się w znacznie gorszej sytuacji niż mężczyźni. Pogląd ten kształtuje zwłaszcza kryterium finansowe.
Jak sytuacja ta wygląda w województwie dolnośląskim? Niestety podobnie, jak w skali całego kraju, niemniej w ostatnich latach można zauważyć poprawę tego stanu rzeczy. Wciąż jednak w regionie dolnośląskim wśród zarejestrowanych osób bezrobotnych przeważają kobiety.
Najgorsza pod tym względem sytuacja występuje w powiecie głogowskim, najkorzystniejsza – w kamiennogórskim. Generalna zasada jest taka, że im bardziej uprzemysłowiony region, tym więcej bezrobotnych kobiet. Nic w tym dziwnego, gdyż branża przemysłowa od zawsze skupiała, jako pracowników głównie mężczyzn.
Najczęstszym powodem uzyskiwania statusu osoby bezrobotnej przez kobiety są zwolnienia w zakładach pracy oraz brak kwalifikacji zawodowych bądź doświadczenia. Sporą grupę stanowią również kobiety, które nie podejmują ponownego zatrudnienia po urodzeniu dziecka. Najwięcej kobiet bezrobotnych występuje w przedziale 25-34 lat, po szkole średniej lub studiach. A gdzie pracuje najwięcej kobiet? Niezmiennie w opiece zdrowotnej, pomocy społecznej, finansach oraz ubezpieczeniach.
Jakie dokłądnie jest źródło wspomnianych danych?
Artykuł został napisany uwzględniając dane z powiatowych urzędów pracy.